Ants Aaman
MAA JA ARMASTUS

Jutte ja mälestusi

Ants Aaman:

Talumees pole määgiv lambuke, vaid Eesti südametunnistus.

Eesti maatõugu lehmad on meie elav rahvuslik kultuuripärand.

Kirjutada saab ainult läbi enda. Maakodu on sinu väike kuningriik.


Raamatu autor Ants Aaman (1948) on põllumees ja kirjamees, suure suguvõsa seitsmenda põlve esindaja, Rätsepa talu peremees Kursi külas Kuusalu vallas. Ta peab koos poja Ants nooremaga Karukämbla perefarmi ja on tuntud kui haruldaste eesti maatõugu veiste kasvataja. Eesti taluliikumise eestvedajana pälvis Ants Aaman 2022. aastal Vabariigi Presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Raamatust „Maa ja armastusˮ leiate Ants Aamani varasemat ja ka päris värsket jutuloomingut. On otse elust võetud põnevaid lühijutte ja dramaatilisi seiklusjutte („Kuues meelˮ). On traagilisi lugusid („Nõmmeotsa talu tragöödiaˮ, „Polügoonˮ, „Ristimärgipuuˮ) ja humoorikaid („Paabeli möllˮ, „Vastutuse vaevasˮ, „Ungars ja põrsadˮ).

Eesti talu ja maa on Antsule alati olnud väga südamelähedane teema. Raamatus ilmuv essee „Ei au ega häbiˮ toob esile tänase Eesti maaelu paradoksid, mille jäljed ulatuvad minevikku.

Külmal kivilinnade ajastul kiirgab Ants Aamani talufilosoofiast meelekindlust, soojust ja rahu.

Et elame sõja-aja õhustikus, ei pääse selleski teoses mööda Venemaa sõgedatest tegudest Ukrainas: raamatu epiloog kannab pealkirja „Au Ukrainale!”

Toimetaja Sirje Endre, kujundaja Rein Seppius, fotod Birgit Püve ja Aamanite perearhiiv.