Ita Ever. Lava on elu

Pühendusteos Ita Everi 90. sünnipäevaks

Kui kellad hakkavad lööma ja valgus läheb põlema, oled nagu tsirkusehobune, kõik muu taandub, kõik valud, mured kaovad kuskile ära. Ja niipea kui sa tuled lavalt ära, võivad nad jälle sind hakata koormama.

Ita Ever intervjuus Raul Kilgasele. Maaleht 1993, 23. detsember.

„Kui mina oleksin lihtne ilus lill, siis üks kullerkupp,” on Ita Ever kunagi öelnud. Raamat „Lava on elu” annab lugejale haruldase võimaluse rännata koos Ita Everi ja tema unustamatute tegelaskujudega kevadest suvesse, sügisest talvesse ja nii läbi paljude aastakümnete. Läbi meie kõigi elatud elu. Üha uued ja uued põlvkonnad on kasvanud üles koos Ita Everiga. Mõni ta tegelaskuju ehk ei pruugigi meeldida, aga see pole üldse tähtis. Itat armastatakse tingimusteta. On tunne, et temaga on kindel. Raamatus on viis peatükki: Puudutus, Elamus, Vallutav sarm, Kroonika ja Ita Everi rollibibliograafia. Everist räägivad nii noored näitlejad kui ka vanad teatrikorüfeed, kirjutavad oma mõtteid-muljeid lavastajad, kriitikud, ajakirjanikud, kaasteelised. Jah, kuid mida arvab Ita Ever ise elust ja üldse? – Palun väga, „Ita sõna” ehk tema 25 lausumist läbivad raamatut.

Raamatu koostaja Sirje Endre. Nõuandjad Ene Paaver, Margus Mikomägi, Kai Ellip, Heli Pikk,  Pille-Riin Purje. Ita Everi rollibibliograafia koostaja Kai Ellip. Toimetajad Sirje Endre, Liine Jänes, Hedi Rosma, Elle Veermäe, fototoimetaja Tarmo Tilsen, kujundaja Andres Tali. Esikaane foto autor Toomas Volkmann, tagakaane foto autor Sven Arbet.