Käbi Laretei
MAHAGONIPUUST TIIBKLAVER

Käbi Laretei kirjutatud novell „Meister” on nagu maalitud pilt, millesse pilk kinni jääb ja mille sügavusesse võib lõpmatult kõndida:
„Tee mäkke vingerdas väikeste külade vahel, mis paiknesid maaliliselt Baieri emajuurest sinetavatel mäenõlvadel. Kivist majakatuste kohal kerkisid kirikutornid, chalet’de akendel vohasid lopsakad pelargoonid. Aasadelt kostis raskete messingist lehmakellade mitmehäälset kõlksumist, kui lehmad pead pöörasid, et möödasõitjatele järele vaadata. Mäkketõus lehiste varjus oli järsk.”
Raamat sisaldab pianisti ja kirjaniku Käbi Laretei (1922–2014) novelle „Meister” ja „Pärandus”, Käbi Laretei intervjuu Liis Laidmetsale Kuku Raadio saates „Kukul külas” (esmakordselt eetris 16. mail 2010), Käbi kauaaegse sõbra Stockholmis, Maret Moksi mälestusi Käbist ja literaat Agu Sisaski essee „Käbile mõeldes”.
Käbi Laretei mõtteid raamatus:
Mitte miski ei ole püsiv – see sai mulle selgeks juba lapsena.
Lugeja on raamatu kaaslooja. Teos muutub iga kord, kui seda loetakse.
Mu noorusajal toimis Eestis läbikäimine, kus vanemad inimesed olid lihtsalt ja loomulikult noorematest huvitatud, ei olnud piire laste, teismeliste või täiskasvanute vahel.
Koduigatsus on tunne, mis iial ära ei kao.

Raamatu tagakaanel Tartu Ülikooli õppejõu Marju Lepajõe meenutus, kuidas ta ühel soojal suveõhtul kuulas ülikooli aulas Käbi Lareteid mängimas „sõna otseses mõttes jumalikul moel” Franz Schuberti sonaati B-duur. „... Tema keskendumine, respekt, peen taju, suutlikkus mõtet teostada. Printsiibid, kõnelemine sellest, mis on tunnetuslik põhi, aitab teisi inimesi.”

Koostaja Sirje Endre, toimetajad Sirje Endre ja Anu Saluäär, kujundus Andres Tali